today20.06.2018 Çarşamba
BAŞKAN KİMYECİ’DEN ESNAFA MÜJDE İşyeri Açmada 14 Faaliyet Alanında Artık Ustalık Belgesi Zorunluluğu Kaldırıldı

 

Antakya Belediyesi, esnafların lehine yapılan kanun ve yönetmelik değişikliklerini kısa sürede hayata geçirerek, esnafın işlerini en kolay şekilde yapmasına imkân sağlıyor.

Mesleki Eğitim Kurulu’nun yaptığı yeni düzenlemeyle bazı meslek dallarında işyeri açma ve çalışma ruhsatı alırken gerekli olan  “Ustalık Belgesi” zorunluluğunun kaldırıldığını belirten Başkan Kimyeci,  Antakya Belediyesi’nce İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verirken değişiklik kapsamındaki 14 faaliyet dalında işyeri açmak isteyen esnaftan Ustalık Belgesi istenmeyeceğini açıkladı.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu’nun 4. Maddesi kapsamında Mesleki Eğitim Kurulu’nun 28. Toplantısı’nda alınan kararların 08/02/2017 tarih ve 29973 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiği, yapılan değişiklikle bazı meslek dallarının mesleki eğitim kapsamı dışına çıkarıldığı ve söz konusu değişiklikle belirtilen meslek dallarından işyeri açma ve çalışma ruhsatı düzenlenirken  “Ustalık Belgesi” talep edilmeyeceği belirtildi.

Ustalık Belgesi talep edilmeyecek olan mesleklerin; Şarküteri, Bakkal, Gıda Pazarlama Satış Elemanlığı, Meyve-Sebze Satış Elemanlığı, Tarım Ürünleri Satış Elemanlığı, Kırtasiye, Kitap Satış Elemanlığı,  Deniz Ürünleri Satış Elemanlığı, Ayakkabı Deri ve Yan Ürünleri Satış Elemanlığı, Elektrik-Elektronik Malzemeler Satış Elemanlığı, Giyim Satış Elemanlığı, İnşaat Malzemeleri Satış Elemanlığı, Oto Yedek Parça Satış Elemanlığı, Sanayi Makineleri Satış Elemanlığı ve Tıbbi Araçlar ve Malzemeleri Satış Elemanlığı olduğu belirtildi.

Daha önce  “Ustalık Belgesi” olmadığı için işyeri açma ve çalışma ruhsatı alamayan esnafımızın yapılan düzenleme sayesinde ustalık belgesi talep edilmeden işyeri açma ve çalışma ruhsatı alabileceği belirtildi. Bu durumda olan esnaflarımızın en kısa sürede Odabaşı Ek Hizmet Binası’nda bulunan Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’ne başvurması gerektiği belirtildi.

Yayın Tarihi : 13 Mart, 2017