today22.05.2018 Salı
ANTAKYA BELEDİYESİ EKİPLERİ TİTREK SİNEĞE KARŞI İLAÇLAMA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

 

Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri, şehir genelindeki ilaçlama hizmeti kapsamında Asi Nehri ve çevresinde titrek sineğe karşı ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü ekipleri Asi Nehri ve Asi Nehrine dökülen derelerde üreyerek insanları rahatsız eden titrek sineğe karşı yoğun bir mücadele veriyor.

Hem derelerde hem de Asi Nehri’ndeki su seviyesinin düşmesinden sonra, havanın da sıcak olmasına bağlı olarak sulak alanlara aşırı derecede yumurta bıraktığı tespit edilen titrek sineğe karşı düzenli aralıklarla ve yoğun bir şekilde ilaçlama çalışmaları sürdürülüyor.

Mehmet Yeloğlu köprüsünden Küçükdalyan Mahallesi’ne kadar olan bölgede Asi Nehri’nin sağ ve sol yakasındaki ağaç ve yeşillikler her sabah 04.30 ile 07.30 arasında ilaçlanmaktadır. Ayrıca Vali Ürgen alanında bulunan ağaçlar, Atatürk Caddesi üzerindeki süs havuzları ve ağaçlar, Ulu Camii Meydanındaki çimenlikler, ağaçlar, havuzlar, Uzun Çarşı’da dükkânların dış darabaları, eski müzenin arkası ve Büyük Antakya Parkının Asi Nehrine yakın kısımları erişkin titrek sineğe (krinomid) karşı ilaçlanmaktadır. Bu sineğin su birikintilerinde bıraktığı yumurtalarının içinden çıkacak uçkuna karşı da uzun süre etkili larvasitlerle mücadele edilmektedir.

İnsanlara hastalık bulaştırmamakla birlikte görüntüsüyle sivrisineği andıran bu sinek yoğun üremekte ve kalabalık guruplar halinde uçarak insanlara rahatsızlık vermekte, ayrıca işyerlerini istila etmek suretiyle işyeri sahiplerini taciz etmektedir. Bu yüzden hem larvasına hem de uçkununa karşı Kasım Ayına kadar mücadele devam edecektir.”

 

Yayın Tarihi : 19 Haziran, 2017