today17.07.2018 Salı
HANIMLARA SPOR HİZMETİ İLE AEROBİK KURSLARINA YOĞUN İLGİ

 

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi bünyesinde hanımlara yönelik hazırlanan hanımlara spor kursu vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre Gençlik Merkezi bünyesinde bulunan spor salonunda ücretsiz olarak verilen “Hanımlara Spor” kursu özellikle ev hanımlarının ilgisini çekiyor . Yapılan açıklamada şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi Gençlik Merkezinde bulunan step, aerobik, plates ve fitness dallarındaki spor kursları tüm hızıyla devam ediyor. Vatandaşlar tarafından büyük ilgi ile karşılanan hanımlara spor kursları periyodik dönemler halinde yeni kayıtlar almaya devam ediyor. Spor kurslarımız hanımlarımıza spor yapma imkanı sunmakla kalmıyor aynı zamanda sosyal aktivite edinmelerini sağlarken, daha sağlıklı bir yaşam için neler yapılabileceğini de öğretiyor.

Spor Kurslarımızın önemini özetleyecek olursak şunları sıralayabiliriz; “Aerobik egzersiz, oksijenin kullanıldığı orta derecedeki aktiviteyi veya oksidasyonu, kasların kasılmasına enerji sağlama yollarını içerir. Aerobik egzersiz, oksijenin varolduğu tüm aktivitelerdir. Yürüme, koşma, jogging, bisiklete binme, yüzme, su cimnastiği, step-aerobik egzersizleri, dans gibi birçok aktivite aerobik egzersiz sayılmaktadır.

Aerobik egzersiz, maksimal kalp atım hızının %50-75’i arasında yapılan uzun süreli egzersizlerdir. Kan laktik asit seviyesinin yükselmeye başladığı noktanın altında yapılan egzersizler aerobik egzersiz olarak tanımlanır. Aerobik metabolizmada 38 molekül ATP ortaya çıkar, yorgunluğa yol açan laktik asitse çok az üretilir. Aerobik egzersizin süresi uzadıkça yağlar enerji kaynağı olarak kullanılır. 1 gram yağ 9 kkalori enerji verir. Böylece, aerobik egzersiz birkaç dakikadan birkaç saate kadar rahatça uygulanabilir.

Aerobik açıdan yağ yakabilmek için en iyi sonuçlar, nabzın en az 12 dakika aerobik sınırda (max kalp atım hızının % 50-75) kalması ile elde edilebilmektedir. Bu süreyi ne kadar uzatır ve çalışma sıklığını da o kadar artırırsak, yağ yakmak daha kolay olacaktır. Fazla ağırlıktaki egzersizde yağların yerine glikojen yanar.

Aerobik egzersizin yararları:

• Dolaşım, solunum ve yağ metabolizmasını düzeltir.

• Stres seviyesini, vücut yağı ve kalp hastalıkları riskini azaltır.

• Daha kuvvetli kemikler, ligamanlar ve tendonlar sağlar.

• Kilo kontrolünü sağlar.

• Daha fazla enerji ve daha az yorgunluğa sebep olur.

• Kişinin kendine güvenini artırır, bedensel görünümünü iyileştirir.”

Kurslardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın Antakya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne şahsen başvurmaları ya da 0326 227 22 22 numaralı telefonu aramaları gerekmektedir.”

 

Yayın Tarihi : 02 Ağustos, 2017