today19.07.2018 Perşembe
ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN VATANDAŞLARA SAĞLIKLI KURBAN KESİMİ ÖNERİLERİ

 

Antakya Belediyesi yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle vatandaşların sağlığını korumak amacıyla uyarılarda bulundu.

Sağlık İşleri Müdürlüğü ekiplerince yayınlanan vatandaşların sağlığını korumaya yönelik uyarılarda şunlar yer aldı; “ Antakya Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü olarak Kurban Bayramı süresince vatandaşlarımızın sağlığını koruma çalışmaları kapsamında dikkat edilmesi gereken hususlara önem verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda aşağıda sıralanan önerilere özen gösterilmesini vatandaşlarımızdan rica ediyoruz.

•          KURBANLIK HAYVAN SEÇİMİ :

1-         Kurban; koyun, keçi, sığır, manda ve deveden olur. Bunların dışındaki hayvanlar kurban olarak kesilemezler. Kurban olabilmesi için, kurbanlık hayvanın deve için 5; sığır ve manda için 2; koyun ve keçi için 1 yaşını doldurması gerekir. Bunun yanında koyun semizlik ve gösteriş olarak bir yaşındakilerle aynı olursa altı ayını tamamladıktan sonra da kurban edilebilir.

2-         Kurban olarak satın alınacak hayvanların sağlıklı, besili, veteriner sağlık raporu/hayvan pasaportu/nakil belgesi olan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenen koruyucu aşıları yapılmış ve hayvan kimlik sistemine kayıtlı olanlardan seçilmesi, gebe ve damızlık değeri yüksek dişi hayvanların kurbanlık olarak kesilmemesi, kurban edilmesi uygun olan hayvanlardan öncelikle erkek olanların tercih edilmesi gerekmektedir.

3-         Kurban edilecek hayvanın sağlıklı, düzgün, azaları tamam, besili olması gerekmektedir. Yüksek ateşle seyreden hastalık esnasında, zayıf ve düşkün, bazı azaları eksik  (bir veya iki gözü kör, kulakları ve boynuzları kökünden kesilmiş, dili kesik, dişlerinin tamamı veya çoğu dökülmüş, kuyruğu ve memesi kesik) hayvanlar kurban olmaz.

4-         Kesimhane ve kurban komisyonlarının belirlediği yerlerde kesim yapılmalı özel mülke kesim yapacak vatandaşların çevreyi koruması ve kirliliğe yol açmaması gerekmektedir.

5-         Park, cadde, kaldırım gibi kamu alanlarında kesim yapmak yasak ve aynı zamanda cezaya tabidir.

6-         Kurban kesiminde kullanılan bıçağın ağzında kırık ve pürüz olmamalıdır, kesimden önce bıçak bilenmeli ve keskin olmalıdır.

7-         Kesimden önce hayvan 12 saat aç bırakılmalıdır.

•          KURBAN KESİLİRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

1-         Tam çenenin altına gelecek şekilde boyun kesilir. Baş kesilirken ilik kanalı kesilmez; yemek borusu, soluk borusu boyunda ki biri veya ikisi kesilir. Kan boşaldıktan sonra ilik kanalı kesilerek baş gövdeden ayrılır.

2-         Hayvanın eklem yerlerine kesit atıldıktan sonra ayaklar ayrılıp; hijyenik açıdan tercihen kompresör veya pompayla kesitlerden deri altına hava verildikten sonra deri yüzme işlemine başlanır. Deri yüzülürken hiçbir aşamada derinin dış yüzü et ile temas etmemelidir.

3-         Dile ve yanaklara bir kesit atılarak kist yönünden kontrol edilir.

•          KURBAN KESİLDİKTEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER:

1-         Kesilen hayvanlara ait hastalıklı organlar, kesim sırasında oluşan atıklar, kist riskine karşı karaciğerler ve akciğerler kesinlikle evcil ve yabani hayvanlara verilmez. Hayvanların çıkaramayacağı derinlikte çukurlara gömülerek bertaraf edilir.

2-         Akciğerler kist yönünden muayene edilmeli ve kist varsa kesinlikle kesit atılmamalı ve kistler patlatılmamalıdır.

3-         Karaciğer muayene edilirken renk, bütünlük ve kıvamına bakılır. Karaciğer kanallarına kesitler atılarak parazit ve kist yönünden muayene edilir.

4-         Dalak kıvam ve renk yönünden muayene edilir; koyu renkli ve çamur kıvamına gelen kurbanlıklarda şarbon(antraks) şüphesi vardır ve derin bir çukura kireçle gömülerek imha edilir.

5-         Kan pıhtılaşmıyorsa ve normalden daha koyu bir renge sahipse septisemi ile seyreden bir hastalık geçirdiğinden şüphelenilerek;  görevli veteriner hekimlere danışılmalı ve ayrıntılı organ muayenesi yapılmalıdır.

6-         Kurban etleri serin ve gölge ortamlarda soğuyana kadar dinlendirilmeli daha sonra buzdolabında soğutulduktan sonra parçalanmalıdır. Etler sıcakken naylon poşetlerde muhafaza edilmemelidir.

•          KURBAN BAYRAMINDA BESLENME ;

1-         Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir.

2-         Özellikle kolesterol hastaları ile kalp-damar hastalığı riski taşıyan kişiler sakatat tüketiminden kaçınmalıdır.

3-         Etler mangal yapılacaksa; kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır.

4-         Bayram boyunca günde en az 8-10 bardak su içilmelidir.”

Yayın Tarihi : 24 Ağustos, 2017