today22.09.2018 Cumartesi
BAŞKAN KİMYECİ TV A TELEVİZYONUNUN VE HD MEDYA GRUBU RADYOLARININ CANLI YAYIN KONUĞU OLDU

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci TV A Televizyonunun ve HD Medya Grubu Radyolarının Canlı Yayın konuğu.

TV A televizyonunda Kurtuluş Kılınç’ın, HD Medya Grubu Radyolarında Nazlı Genç’in sunuculuklarını yaptığı programlarda Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunurken gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

13 İlde 14 Camide Eş Zamanlı Aşure İkram Edildi

Başkan Kimyeci programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 ilde 14 Camide düzenlenen aşure ikramı etkinlikleri hakkında görüşlerini bildirerek başladı. Başkan Kimyeci konuşmasında şunları kaydetti; “ Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 ilde 14 Camide yapılan aşure etkinliği kapsamında Muharrem Ayı münasebetiyle Antakya Habib-i Neccar Camii’nde vatandaşlarımıza aşure ikramında bulunduk. Etkinliğe Cumhurbaşkanlığımızı temsilen Kanunlar ve Kararlar Başkanı Hakkı Susmaz katılım gösterdiler. Hicri yılbaşımız ile başlayan Muharrem ayının İslam tarihinde önemli bir yeri vardır. Muharrem ayı; ilahi bereket ve feyzin, ihsan ve keremin coştuğu, bollaştığı bir aydır. Sevgili Peygamberimiz Hazreti Muhammed (S.A.V.), Muharrem ayına büyük önem vermiş, bu ayın aşure günü olarak bilinen onuncu gününün, bir öncesi ve bir sonrası ile oruçlu geçirilmesini tavsiye etmiştir. Bu ayda Hz. Âdem'in (A.S.) Cennet'ten yeryüzüne indirilmesi, Hz. Nuh'un (A.S.) tufandan kurtulması, Hz. Musa (A.S.) ve ona iman edenlerin Firavun'un zulmünden kurtulmaları gibi, insanlık tarihinde dönüm noktası sayılabilecek önemli olayların vuku bulduğu rivayet edilmektedir.  Diğer taraftan bütün Müslümanları üzen, Peygamberimizin torunu Cennet'in Serdarı Hazreti Hüseyin'in Kerbelâ'da şehit edilmesi olayı da bu ayda meydana gelmiştir. Bu vesileyle Ehl-i Beytin güzide fertlerini bir kez daha rahmet ve hürmetle anıyorum. Rahmeti ve bereketi bol olan böylesine güzel bir ay'a girmenin sevinci ve mutluluğu ile tüm hemşerilerimizin ve İslam âleminin Hicri Yılbaşı'nı mübarek Muharrem ayını bir kez daha tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak'tan niyaz ederim.”

295 İbadethanemiz 15 Günlük Periyotlarla Temizleniyor

Başkan Kimyeci 1 – 7 Ekim Camiler ve Din Görevlileri haftası münasebetiyle gerçekleştirilen programlarda Antakaya Belediyesi olarak üzerlerine düşen ne varsa yaptıklarını ifade ettiği programda şu görüşlere yer verdi; “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla gönüllere giren hizmetler yapıyoruz. Müftülüğümüz belediyelerin Camilerimizi ve Kuran Kurslarımızı bizlere temizleme imkan tanıdılar. Bizler de göreve geldiğimiz günden itibaren şehir genelindeki 189 Cami, 74 Kuran Kursu, 28 Türbe ve Ziyaret, 3 Kilise ve 1 Havra olmak üzere 295 ibadethanemizi 15 günde bir temizliyoruz. Ayrıca İl Müftümüz Hamdi Kavillioğlu’na Camiler ve Kuran Kurslarının temizliği konusunda bizlere imkan ve yetki sağladıkları için teşekkür ediyorum. Antakya Belediyesi olarak şehir genelindeki 295 ibadethanemizi 15 günde bir temizliyoruz. Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Camiler ve din görevlileri haftasında Müftüğümüz personeline ve din görevlilerimiz yemekte ağırlıyoruz. Bizlere bu imkanı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, Hükümetimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Tüm din görevlilerimizi kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum. Antakya Belediyesi olarak Tahtaköprü ve Kisecik Mahallelerimizde yapılan Camilerin yapımına destek olduk. Camilerin çevre düzenlemeleri, peyzaj çalışmalarını konusunda uzman personellerimizle gerçekleştirdik. Ayrıca Kardeşler Mahallesi’nde Cami ve Kur’an Kursu çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam ediyor.”

Kentsel Dönüşüm Projesi Antakya’mızın Yüz Akı Olacak

“Emek ve Aksaray Mah. 350.000 m2'lik alanda yapacağımız Antakya’nın cehresini değiştirecek vizyon bir projeyi gerçekleştireceğiz. Bakanlığa ait proje onay yetkisini alan ilk ilce belediyesiyiz. Milletimizin duası ve desteğiyle bu projeyi yapacağız. Teknik altyapı çalışmalarının olduğu ilk 3 aşamayı bitirdik. Şu anda hak sahiplerimizle ıslak imzalı sözleşme imzaladığımız 4. aşamadayız. 1881 hak sahibimiz mevcut. Alanda 1390 afet riski taşıyan yapı var. Kentsel Dönüşüm alanının % 50'si yeşil alan, % 23'u otopark ve yollar, % 19'u Apartman bloku olacak. Toplam büyüklüğü 192 bin m2 olan 25 adet park olacak. Alanda ayrıca 2 okul, 1 karakol, 2 sosyal tesis, camii, 20.000 m2 büyüklüğünde kent meydani, kapalı semt pazarı olan modern bir yaşam alanını milletimizin dualarıyla hizmete sunacağız.”

Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe

Başkan Kimyeci Antakya Belediyesi’nin örnek hizmetlerinden olan Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe hakkında da canlı yayında açıklamalarda bulundu. Başkan Kimyeci konuşmasında şunları kaydetti; “ 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda Antakya’da bir ilki gerçekleştirerek Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’yi faaliyete sunduk. Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe ile hem Down sendromlu ve otizmli vatandaşlarımızı sosyal hayata kazandırılmalarına hem de çalışma imkanı sağlayarak para kazanabilmelerine destek oluyoruz. Ayrıca Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’nin hem parka gelen vatandaşlarımız, engelli vatandaşlarımız ile kaynaşacak hem de güzel zaman geçiriyorlar. Antakya Belediyesi olarak 15 Temmuz Milli İrade Parkı’nda faaliyete sunduğumuz Otizm Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’ye tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz.”

 

Yayın Tarihi : 09 Ekim, 2017