today15.10.2018 Pazartesi
BAŞKAN KİMYECİ, HRT’NİN VE HD MEDYA RADYO’NUN KONUĞU OLDU

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, HD Medya Radyo ve HRT’nin konuğu oldu. HD Medya Radyo’da Ahmet Yetişen’in, HRT’de Gazeteci Ali Yolcu’nun konuğu olan Başkan Kimyeci, Kentsel Dönüşümle ilgili merak edilenleri yanıtladı.

          Kentsel Dönüşüm Projesi’ni detaylı örneklerle açıklayan Başkan Kimyeci, şu açıklamalarda bulundu;

Halkımızın Can ve Mal Güvenliğini Temin Etmek Asli Görevimiz

Çevre ve Şehircilik Bakanımızın arz ettiği gibi Antakya’mız başta olmak üzere 1. Derecede deprem bölgesi. Tüm Türkiye’nin %66’sı 1. ve 2. Derece deprem bölgesine sahip. Nüfusumuzun da %72’si bu bölgelerde yaşıyor. Bu sebeple depremin olası bir yıkıcı etkisinden halkımızı korumak bizim asli görevimiz. Devletimizin, hükümetimizin özellikle Kentsel Dönüşüm konusunda halkımızın mağdur olmaması için bugünden depreme hazır olmamız gerekiyor. Bu açıdan yeşil alanlarıyla, sosyal alanlarıyla, otoparklarıyla her türlü ihtiyacı karşılayan modern yaşam alanları kazandırmak için Kentsel Dönüşüm Projesinin yapılması gerekiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Belediyemize Verdiği Yetkilerle Kentsel Dönüşüm Projemizde Hızlı Bir Şekilde İlerleme Kaydettik

Antakya Belediyesi olarak 1 Nisan 2014’te kurulmadan önce Hükümetimiz 25 Haziran 2013 tarihinde Antakya’da Emek Mahallesi ve Aksaray Mahallesi’nin bir bölümünü afet riski taşıyan alanların Kentsel Dönüşüm kapsamına almıştı. Göreve geldiğimiz ilk andan itibaren insanımızın can ve mal güvenliğini yüksek standartlarda sağlamak için Kentsel Dönüşüme gereken ilgiyi göstererek harekete geçtik. Yaptığımız girişimlerle proje yapım yetkisi talep ettik. 21 Ağustos 2014’te proje hazırlama yetkisi aldık. 20 Ocak 2015 tarihinde Kentsel Dönüşüm proje ve danışmanlık hizmet ihalesini yaptık. 26 Şubat 2015’te ise konusunda uzman bir firmayla ihale kapsamında görüşüp anlaşarak 26 Şubat’ta yer teslimi yaptık. Daha sonra çalışmalar yapıldı. Bu çalışmaların akabinde 29 Ocak 2016 tarihinde 3. Ve son safhada projelerimizin onaylanmasını beklerken Bakanlık, kendisine ait proje onay yetkisini Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek bize verdi. 4. Safhaya geldiğimizde Çevre ve Şehircilik bakanımızdan kat karşılığı yapım yetkisi talebinde bulunduk. 30 Kasım 2016 tarihinde kat karşılığı ihale yapabilme konusunda gerekli yetkiyi aldık. 7 Şubat 2017 tarihinde Meclis Kararı ile Kentsel Dönüşüm konusunda gerekli tüm yetkilere haiz bir şekilde vatandaşlarımızla ıslak imzalı protokol imzalama ve anlaşma yetkisini de elimize alarak tanıtım toplantısı yaptık. Bizlerden dualarını esirgemeyen halkımıza hizmet etmek şahsımın, belediyemizin ve hükümetimizin temel görevi. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Milletvekillerimize sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum, onların destekleriyle bizler bu aşamalara geldik.

Kentsel Dönüşüm Projesi’ndeki 3 Ana Sorunlu Durum

Tapu Tahsis Belgesi Sorunu Olanlar

“Kentsel Dönüşüm Alanımızda toplam 66 tane tapu tahsis belgesi olan ailemiz var. Ancak bazı ailelerimiz, tapu tahsis belgesinin alt şartı olan söz konusu alanın bedelini taksitler halinde bazı vatandaşlarımız belediyeye ödememiş. Normalde 12 taksitte geri ödeme yapılması lazım, kimisi tamamen ödemiş ancak bazı hak sahiplerimiz bir kısım taksiti ödemiş geri kalanını ödememiş. Bazı vatandaşlarımız ise tapu tahsis belgesi olduğu için hiçbir taksit ödememiş. Dolayısıyla tapu tahsis belgesi, hiçbir ödeme yapılmadığı ya da eksik yapıldığı için kanun açısından geçersiz kabul ediliyor. Biz bütün bu konuları Sayın Bakanımızın talimatlarıyla yeniden gözden geçirip ne yapabileceğimizi karşılıklı değerlendirmeler yaparak bir yol haritası çiziyoruz.

İşgalci Konumunda Olanlar

İşgalci demek; herhangi bir tapusu, mülkü, parseli olmaksızın bir başka şahsın parseli ya da devlete ait bir alan üzerinde vaktiyle 40, 50 sene öncesinde vatandaşımızın ihtiyacına binaen izinsiz bir bina yapması demek. Bu durumda olan vatandaşlarımıza kanun nezdinde işgalci olarak ifade ediliyor. İşgalci konumunda olan vatandaşlarımız için yapmış oldukları binadan dolayı enkaz bedeli ödenmesi söz konusu. Bu bağlamda toplamda 110 ailemiz mevcut. Bu konuda da değerlendirmeler yaparak çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz.

Hissesi Az Olup Hakkından Fazlasını İsteyenler

Hissesi az olup, hissesinden daha fazlasını isteyen vatandaşımızın hakkından fazlasını vermemiz söz konusu değil. Kentsel Dönüşüm projesindeki hak sahiplerimizin haklarını eşit bir şekilde gözetiyoruz. Bir hak sahibimizi diğerlerinden ayırt etmiyoruz. Kentsel Dönüşüm projemizde tüm alanlar Çevre ve Şehircilik bakanlığımız nezdinde tüm aşamalar değerlendirilerek, bilgi sunularak, onay alınarak kanun ve nizam çerçevesinde gerçekleştiriliyor.

Hak Sahiplerimizin Arsalarına Göre Hakediş Miktarı Hesaplanıyor

Bazı vatandaşlarımız, parsellerini, arsalarını düşük bedelle hesap ettiğimizden şikayet ediyorlar. Bir örnek vermek gerekirse; Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan bir Kentsel Dönüşüm Projesinde 220 Metre, 1 metresi 220 liraya hesap edilmiş ve 2013 yılında imza atılmış. 2016 tarihinde Ankara Altındağ’da söz konusu alan 270 lira; hisseli parsel. Yine Ankara Altındağ’da Orhangazi mıntıkasında metresi 420- 480 lira aralıklarında parseller var.

2015 yılında STK onaylı firmalar, yıkılacak 1390 binayı tespit ettiler. Bu bina içerisinde 1881 hak sahibi, şu anda miras yoluyla varislere intikal edince 2000’in üzerinde hak sahibimiz oldu. Ortalama 3312 bağımsız birim var. Bunlardan 3085 tanesi konut, 221 tanesi iş yeri, 6 tanesi ise depo olmak üzere toplamda ortalama büyüklüğünün 85 metrekare olduğu tespit edildi. Araziler, arsalardan dolayı 13 farklı çeşitte. Hak sahiplerimizin arsasına göre hakediş miktarı hesaplandı. Eğer hak sahiplerimiz kendilerine düşenden daha fazlasını almak isterse ekonomik durumuna göre istediği seçeneği mevzuat ölçüsünde seçebiliyor. İhtiyaç varsa Hükümetimiz faizin % 40’ı oranında vatandaş adına bankaya yatırılıyor. Örneğin 10 puan faiz varsa 4 puanı hükümetimiz, vatandaşımız adına bankaya çektiği krediye karşılık yatırıyor. Vatandaşımız 10 yıllık vadeyle 125 bin liraya kadar kredi çekebiliyor, ilk iki yıl ödeme yapmadan kalan 8 yıl 96 eşit taksitler halinde bankaya ödüyor.

Hükümetimiz ayrıca ev taşıyacak vatandaşlarımız için taşınma bedeli olarak 1490 lira destek vererek 36 ay boyunca 745 lira kira yardımında bulunuyor. Sayın Bakanımız, İlimize teşrif ettiği zaman evden çıkıp yeni eve girene kadarki süre içinde kira parasını ben ödeyeceğim diyerek halkımıza tahahhüt etti. Bunun dışında oğlu, kızı ya da anne babası için başka bir binada oturuyorsa da 5 aylık peşin olmak üzere 3725 lira kira yardımı, hak sahibinin kendisine de taşıma ile beraber toplam 28.310 lira karşılıksız destek veriliyor.

Anlaşma Sağlanan ve Anlaşma Sağlanamayan Hak Sahipleri

Anlaşma yaptığımız ve yapamadığımız hak sahiplerimizden örnek vermek gerekirse; anlaşma yaptığımız hak sahibimiz 184 bin 760 lira alacağı var. Arsası 175 metrekare, 675 liradan hesap ettik. Arsadan dolayı 118 bin 125, yapıdan dolayı da 66 bin 635 lira, toplam 184 bin 760 lira. Bu vatandaşımızın 175 metrekare parselde 112 metrekarelik bir yapısı var. Yapılacak olan projemizde 128 metrelik ara kat güney cepheli daire alıp üzerine de 25 bin 307 lira para alacak. Böylece hak sahibi hem mevcut evini hem daha büyük, daha konforlu, 4c sınıfında bir mülk sahibi olacak. Şu ana kadar yaklaşık 600 hak sahibimizle anlaştık.

Anlaşamadığımız hak sahiplerimizden örnek vermek gerekirse; bir hak sahibimizin 84 bin 203 lira bedel biçilen, arsası yaklaşık 33 metrekare 675 liradan hesap ettik. Evi 116 metrekare evi var, bunun 83 metrekaresi kendi parselinin dışına taşmış. Buna rağmen vatandaşımıza 33 metrekare arsası olduğu için enkaz bedeli hesap ettik, 84 bin 203 lira alacağı var. Ancak hak sahibimiz mağdur olduğunu düşünerek anlaşma imzalamadı.

Halkımıza Karşı Sorumluluğumuz Var

Kentsel Dönüşüm Projemiz kesinlikle sonlanmayacak. Çünkü halkımıza karşı sorumluluğumuz var. Halkımızın bir kısmı gelir durumundan dolayı taksitle borçlanma imkanına sahip değil. Bu sebeple Sayın Bakanımızın talimatlarıyla projemizi yeniden gözden geçiriyoruz. Projemizde ilave değişiklikler yaparak daire sayısını çeşitlendireceğiz. Örneğin; 0-64 metrekare arasında 794 daire var, 60-80 metrekare arasında 575 daire, 80-100 metrekare arasında 774 daire, 100-120 metrekare arasında 607 daire, 120-150 metrekare arası 439 daire, 150 metrekareden daha büyük 108 dairemiz var. En küçük daireyi 122 metrekare olarak yaptık. Şu anda ise dairelerin tiplerini ve metrekarelerini yeniden gözden geçiriyoruz. 122 metrekarenin altında daire tipleri yaparak örneğin 85 metrekarelik 2+1 daire seçeneği, 1+1 daire tipi yapacağız. Borçlanma imkanı olmayan ya da üstüne ilave yapamayacak durumda olan vatandaşlarımız için seçenekler sunacağız. Ayrıca işgalci konumunda olan, tapu tahsis belgesi sorunu olan vatandaşlarımız için hükümetimizin katkı ve desteğiyle ne yapabileceğimizi planlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve Hükümetimizin Desteğiyle Bu Projeyi Başaracağımıza İnanıyorum

Tüm bu faaliyetlerimize, çalışmalarımıza rağmen vatandaşımız istemediğini beyan ederse zorla yapmayız. Vatandaşımız çoğunluk olarak mevcut alanda yaşamaktan mutluysa, yeni, konforlu ve modern bir alanda yaşamak istemiyorsa bizim yapabileceğimiz bir şey olamaz. Bizim görevimiz anlatmak, inşallah Sayın Cumhurbaşkanımızın, Sayın Başbakanımızın ve hükümetimizin desteğiyle bu projeyi başaracağımıza inanıyorum. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı olan ‘Halkımızın mutluluğunu esas alan, dualara ortak olmak için faaliyet yapın.’ emirleri doğrultusunda güvenli, konforlu, modern bir yaşam alanına vatandaşlarımızı kavuşturmak için elimizden geleni yapacağız. Talimatlarıyla projemize verdiği desteklerden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.”

 

Yayın Tarihi : 14 Kasım, 2017