today15.12.2018 Cumartesi
ANTAKYA GENELİNDE FIRIN, PASTANE VE UNLU MAMUL ÜRETİMİ YAPAN İŞYERLERİ ARTIK DAHA HİJYENİK!

 

Antakya Belediyesi vatandaşların sağlığını korumaya verdiği önemle, fırın, pastane ve unlu mamul üretimi yapan işyerlerinin artık daha hijyenik şartlarda çalışacaklarını müjdeledi.

Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada konuyla ilgili şunlar yer aldı; “Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri Aralık ayı boyunca, yeni yılda halkımızın daha hijyenik koşullarda tüketim yapabilmeleri adına, ilçe genelinde 156 ekmek fırını ve unlu mamul üretimi yapan işyeri ile 136 pastaneye denetim gerçekleştirdi.

Ekmeklerin gramajlarını kontrol eden ekipler, fırınlarda hijyen kontrolü yaptı. Filtreli sulu baca sistemine geçmeyen fırınların yanı sıra hijyen kurallarına uygun üretim yapmayan,  bone ve önlük kullanmayan veya ruhsatsız çalışan 36 adet fırın, pastane ve ünlü mamul üretimi yapan işyerine tutanak tutularak haklarında yasal işlem başlatıldı. 

Bacalarda Filtre ve İşletme Çalışanlarına Bone, Önlük Giyme Şartı.

Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri, Aralık ayı boyunca toplam 10 personelden oluşan iki ekip ile gerçekleştirdiği denetimlerde özellikle ekmek fırınları ve unlu mamul üretimi yapan işletmelerdeki bacaların fiziki şartları ile fırın ve pastanelerdeki genel hijyen kurallarına uygun kılık kıyafet giyimi konusu titizlikle incelendi.  Bacalardan çıkan duman ve kurumların çevreye verdiği kirliliği önlemek amacıyla başlatılan filtreli sulu baca sistemine geçmemiş olan ekmek fırınlarının işletmecileri uyarıldı. İkinci ve üçüncü kontrolde de henüz filtreli sulu baca sistemine geçmemiş ve işyerinde çalışan personellerine bone ve önlük kullandırmayan işyerlerinin işletme ruhsatlarının iptal edileceği bildirildi.”

Yapılan açıklamada vatandaşlardan iş yerlerinde bone ve önlük kullanmayan, genel hijyen kurallarına uymayan ve Filtreli Sulu Baca Sistemini kullanmayan işletmelerle ilgili şikayetlerini Belediyeye bildirmeleri istendi. Ayrıntılı bilgi almak isteyen vatandaşların Odabaşı Ek Hizmet Binası’nda bulunan Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü’nü ziyaret edebilecekleri belirtildi.

 

 

Yayın Tarihi : 02 Ocak, 2018