today15.12.2018 Cumartesi
BAŞKAN KİMYECİ, HD MEDYA RADYO VE TV A’NIN KONUĞU OLDU

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci TV A Televizyonu’nun ve HD Medya Grubu Radyo’nun Canlı yayın konuğu oldu.

            TV A televizyonunda Kurtuluş Kılınç’ın, HD Medya Radyo’da Ahmet Yetişen’in sunuculuklarını yaptığı programlarda Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunurken gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Teknik ve Sosyal Belediyecilik Hizmetleri

Antakya Belediyesi olarak belediyeciliği Teknik ve Sosyal Belediyecilik olarak 2’ye ayırdık. Teknik Belediyecilik kapsamında Fen İşleri çalışmalarıyla Antakya’mızın yollarının düzenli olması için sürdürdüğümüz çalışmalar kapsamında 4 Milyon 750 bin metrekare parke taşı döşedik.  Şehrimizin tümünde içme suyu hatlarının yenilenmesi sebebiyle kazı çalışmaları yapılıyor. Antakya Belediyesi olarak 12 ekibimize bu yolların tamiri için görevlendirdik ve tamirini yapıyoruz. Bunun dışında 448 km yeni imar yolu açtık. 1054 km stabilize malzeme serme çalışması gerçekleştirdik. Ayrıca 136 bin ton asfaltı kendi şantiyemizde kendi mühendis ve işçilerimizin emeğiyle ihtiyaç duyulan yollarda bakım onarım ve genişletme faaliyetlerinde kullandık. 222 bin metrekare sathi kaplama çalışması gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra Makine İkmal Tesisi kurarak kendi makinelerimizin bakım, onarım, üretim çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Elektrik, mekanik, kaporta, boya, yıkama, yağlama, lastik değişimi gibi çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Mobil Mutfak ve Mobil Sahne ile her daim hizmete hazırız.

Park Bahçe konusunda ise göreve geldiğimizde 95 parkımız vardı. 218 bin metrekare. Biz bu parkları revize ederek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ayrıca 287 bin metrekare 69 parkımızı hizmete sunduk. Göreve geldikten sonra yaptığımız park ve yeşil alanlarla yeşil alan miktarını %132 nispetinde arttırdık. Ayrıca 120 bin metrekarelik Tahtaköprü Piknik ve Mesire Alanı’nı vatandaşlarımızın hizmetine sunarak ihtiyaç duyulan piknik alanını faaliyete geçirdik.

Temizlik konusunda görev alanımızda olan özellikle sokakların, parkların, bahçelerin, caddelerin süpürmesini, yıkamasını gerçekleştirerek tertemiz bir hale getiriyoruz. Ayrıca 28 tane semt pazarı alanımızda yıkama çalışması yapıyoruz. 95 mahallemizde bulunan 295 ibadethanemizin temizliğini 15 günde bir gerçekleştiriyoruz.

4 yıllık bir sürede sivrisinek ve haşere ile mücadele çalışması gerçekleştirdik. Büyükşehir yasası kapsamında Büyükşehir ilaçlama çalışması gerçekleştirmeyince bizler Meclisimizde değerlendirme yaptık ve 5 Eylül 2017 tarihine kadar 6 tane sivrisinek ve haşere ilaçlama ekibi oluşturarak yazın uçkun, kışın haşere ilaçlaması yaptık.

Sosyal Belediyecilik konusunda Evde Temizlik ve Evde Bakım, Kardeşinle, Sevgiyle Paylaş, Eğitim, Kültür, Sanat kurslarıyla her yaştan vatandaşımıza hizmet sunduk ve sunmaya devam ediyoruz.

Uzunçarşı Cephe İyileştirme ve Sağlıklaştırma Projesi

Antakya’mızın tarihi Uzunçarşı’yı yapısını bozmadan iyileştirmek ve gelecek kuşaklara taşımak için restorasyon çalışması gerçekleştireceğiz.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, tarihe verdikleri önemle Antakya’mızda Anıtlar Yüksek Kurulu kurulması için yaptığımız girişimlere izin vererek Bakanlar Kurulu’ndan gelecek onayla faaliyete başlayacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Halkınız için Lazım Gelen Ne varsa Yapın talimatı kapsamında Cephe Sağlıklaştırma ve İyileştirme Projesi Hükümetin yatırım programına dahil edildi. 17 Kasım 2017’de proje ihalesi yapıldı, bir yandan da inşa süresi başladı. Proje kapsamında Uzunçarşı Caddesi, Meydan Caddesi, Kemiklihan Caddesi, Çıkrıkçılar Çarşısı, Hasırcılar Çarşısı, Kunduracı Çarşısı, Terziler Çarşısı, Tüccar Çarşısı, Dokumacılar Çarşısı, Kılcılar Çarşısı, Eski Demirci Çarşısı, 1. Karakol Sokak, Karakol Sokak, Meydan Sokak, Tabakhane Sokak, Oduncupazarı Sokak, Abacılar Çarşısı olmak üzere 597 yapı mevcut. Toplam 15 Sokak, 3 Cadde ve Kuyumcular Çarşısı olmak üzere restorasyon çalışması gerçekleştirilecek. Uzunçarşı’nın bir bölümünde örnek uygulama yapılacak. Bu çalışmaların öncesinde altyapı çalışmaları yapılacak ve ön hazırlık çalışmaları yapılacak. Daha sonra da Proje hayata geçirilerek vatandaşlarımızın hizmetine sunulacak.

Birçok Sosyal Tesisi Hayata Geçirerek Vatandaşlarımızın Hizmetine Sunduk

Antakya Belediyesi olarak Antakya’mızda birçok sosyal tesisi hayata geçirerek vatandaşlarımızın hizmetine sunduk.

Serinyol Mahallesi Sosyal Tesisleri’ni hizmete sunarak atıl durumda bulunan binayı ihtiyaçların karşılanacağı bir tesis haline getirdik.

Antakya Belediyesi Gençlik Merkezi’ni hayata geçirerek çocuklarımıza ve gençlerimize kültürel ve sanatsal kurslarla hem hobi amaçlı hem de yetenek sınavlarına hazırlık imkanı sağladık.

Çorba Evi ile vatandaşlarımıza kendi evlerinde hissettirecek sıcaklıktaki bir ortam sağlayarak çorba ikramında bulunuyoruz. Buraya gelen vatandaşlarımız hem sıcak çorbalarını içiyorlar hem de burada yer alan gazete ve dergileri okuma imkanı buluyorlar.

Yaşlılar Lokali ile yaşlılarımıza sıcak bir ortamda bulunarak gazete ve dergi okuma imkanı sağlıyoruz.

Hanımlara Yönelik açtığımız Hanımlar Lokali ile hanımlarımız hem kendi ikramlarını getirerek toplantılar yapıyorlar, ayrıca aile danışmanlık semineri, diyetisyenlik hizmeti ve spor kursları ile zamanlarını güzel bir şekilde geçiriyorlar.

Hacı Ömer Alpagot Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Mansurlu Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Karlısu Çok Amaçlı Taziye Evi, Yaylacık Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, Oğlakören Çok Amaçlı Salonu ve Taziye Evi, , Ovakent Muhtarlık ve Taziye Evi, Ovakent Çok Amaçlı Salon, Bitiren Muhtarlık ve Taziye Evi’ni hizmete sunarak mahalle sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayabilmelerine imkan sağladık. 

Halk Kütüphanesi ile kitap okuma, araştırma, ödev yapma imkanı sağlayarak halkımızın hizmetine sunduk.

Mahalle halkının isteğiyle yaptığımız Kardeşler Mah. Cami ve Kuran Kursu’nu temelden bitimine kadar inşa ettik. Bu konuda desteklerinden dolayı Sayın Müftümüze teşekkür ediyorum.

Otizmliler Sosyal Tesisi ve Umut Kafe’yi hayata sunarak engelli vatandaşlarımıza hem çalışma imkanı hem de hayata kazandırılmalarını sağlıyoruz. Buradan kazanılan para burada çalışan engelli vatandaşlarımızın arasında paylaştırılıyor. Tüm vatandaşlarımızı buraya engelli vatandaşlarımıza destek olmaya davet ediyorum.

Spor Tesisleri ile Çocuklarımıza ve Gençlerimize Spor Yapma İmkanı Sağladık

Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Spor Toto Teşkilatı, reklam karşılığı 3 tane sentetik mahalle sahası yapımı gerçekleştirdik. Akçaova, Tanışma ve Avsuyu mahallelerimizde 20*40 metre olmak üzere sentetik mini futbol sahası, 10*20 metre basketbol ve voleybol sahası yaptık. Amacımız gençlerimize spor yapma imkanı sağlamak. Ayrıca Karlısu ve Madenboyu Mahallelerimize spor sahası kazandırarak çocuklarımıza ve gençlerimize rahatça spor yapabilmelerini sağladık.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Yapılan Güncellemeler

Kentsel Dönüşüm Projemizde an itibariyle %48.72 seviyesine ulaştık. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın destekleriyle projemizde güncellemeler yaptık. Hem fiyat açısından hem de daire tipleri açısından birçok değişiklikler yaparak hak sahiplerimizin ihtiyaçlarına cevap verdik.

Yeni yaptığımız düzenlemelerde şerefiyelerden dolayı vatandaşımızın binalarda 4’erli gruplar halinde istediği bölümü seçme hakkı geldi. Daha önce vatandaşımız 12 kattan herhangi bir katta oturma durumu varken şimdi en azından 4’erli olarak hem de farklı fiyat aralığında tercih imkanını arttırdık. Bir binada 10 seçim hakkı var, 7 binadan toplam 70 tane seçim hakkı sunmuş olduk. Başka bir değişiklik; küçük tip daire yapmak suretiyle ihtiyacı daha fazla olan vatandaşımıza yeni oluşturduğumuz 72 ve 83 m2 büyüklüğünde 1+1 daire seçeneği sunduk. Daha önce hakedişi az olan vatandaşlarımız da daire alabilecek duruma geldi. Ayrıca fiyatla da 30 bin TL’ye kadar yönden dolayı, kattan dolayı, şerefiyeden dolayı fiyatlarda düşüş oldu. Bazı daire tiplerinde 30 bin TL, bazı daire tiplerinde 25 bin TL, bazılarında 13 bin TL’ye kadar indirimler oldu. Vatandaşlarımız, yeni daire tiplerinden kendi arzularına göre seçim yapma imkanı oldu. Diğer bir değişiklik; alanda mülkü olan tüm vatandaşlarımıza daireye karşılık daire verecek bir konuma geldik. Sayın Bakanımız, 3 Kasım 2017’de alanımıza teşrif etmişti. Kamulaştırılması biten ve söküm yapılacak olan binalarımızla ilgili tören yapmıştık ve hak sahiplerimizle görüşmüştük. Ayrıca alandaki inşaat kalitesi 4c sınıfında olacak, yani deprem açısından son derece konforlu, emniyetli bir şekilde binalar inşa edilecek. Her apartmanda 10 kişilik çift asansör, yangın merdiveni, ısı ve ses yalıtımı, konfor seviyesi yüksek bir şekilde yapılacak. Yüksek kalitede binalar inşa edeceğiz. Ardından alanda bazı değişiklikler yapılması için talimat verdi ve bizler de değişiklikler ve güncellemeler yapmıştık. Bilgilendirme için de hak sahiplerimizle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Başka bir konu ise; Antakya Belediyesi ailesi olarak kendi imkanlarımızla mevzuat kapsamında daire istemeyip parasını almak isteyen hak sahiplerimiz için bütçemizi revize ettik.

Vatandaşlarımıza Herhangi Bir İlave Ücret Ödetmeyeceğiz

Vatandaşlarımıza altyapı, sosyal tesisleri, cami, karakol, sağlık ocağı, semt pazarı, otoparklar, park bahçe uygulamaları, aydınlatma sistemleri, otomatik sulama sistemleri belediyemiz tarafından karşılanacak. Vatandaşlarımıza herhangi bir ilave ücret ödetmeyeceğiz. Alanımızda site yönetimi olmayacak, bu sebeple vatandaşımıza herhangi bir aidat ücreti olmayacak, yalnızca apartmanın kendi bakımı, temizliği, aydınlatılması gibi ortak kullanım ücretlerini apartman sakinleri karşılayacak. Onun dışındaki alanda yer alan herhangi bir masraf ödetilmeyecek, belediyemiz tarafından karşılanacak. 

 

 

Yayın Tarihi : 08 Ocak, 2018