today17.01.2019 Perşembe
BAŞKAN KİMYECİ, HD MEDYA RADYO VE TV A’NIN KONUĞU OLDU

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci TV A Televizyonu’nun ve HD Medya Grubu Radyo’nun Canlı yayın konuğu oldu.

            TV A televizyonunda Kurtuluş Kılınç’ın, HD Medya Radyo’da Ahmet Yetişen’in sunuculuklarını yaptığı programlarda Antakya Belediyesi hizmetleri hakkında bilgilendirmelerde bulunurken gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Mehmetçiğimizin Her Daim Duacısıyız

Ülkemizin sınır güvenliğini korumak ve hain terör örgütlerini temizlemek amacıyla Türk Silahlı Kuvvetlerimizce başlatılan “Zeytin Dalı Harekatı” kapsamında komşu ülkelerden terör örgütlerinin ülkemize saldırmaları, füzelerle, roketlerle saldırılarda bulunmaları kabul edilemez. Coğrafi konum itibariyle ülkemiz çok özel bir geçiş noktası üzerinde. Başta ülkemizin yer altı ve yer üstü kaynakları olmak üzere yanı başımızdaki coğrafyaya baktığımızda dünyanın en çok ihtiyaç duyduğu enerji kaynağı bağlamında gerek petrol gerek doğalgaz ve diğer yer altı ve yer üstü madenleri açısında çok zengin bir alan. Bu sebeple emperyal devletlerin kendi devletlerinin bekası için milyonlarca insanın ölmesi onları hiç ilgilendirmiyor. Bu coğrafyada yaşayan insanların birbirleriyle kardeşlik içerisinde aynı toprakta yaşıyor olmalarına rağmen kardeşi kardeşe kırdırmaya çalışıyorlar. Biz ülkemizin sınırındaki Suriye’den başlayıp Irak’a kadar devam eden terör koridoru olmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Bu uğurda şehit olmak gerekirse 80 milyon vatandaşımız şehit olmaya hazır. Vatanını, milletini, bayrağını seven tüm vatan evlatları ülkemizi korumak ve bizden sonraki nesillere güçlü bir şekilde bırakmak için ne gerekiyorsa yapacağız. Şu anda Mehmetçiğimiz vatanını koruma gayreti içerisinde mücadele ediyor. Biz Mehmetçiğimizin her daim duacısıyız. 

Antakya Belediyesi Olarak Güvenlik Güçlerimizin, Mehmetçiğimizin ve Milletimizin Emrindeyiz

Antakya Belediyesi olarak, Sınır ilçelerimizden, Silahlı Kuvvetlerimizden, Karakollarımızdan, kurumlarımızdan gelen talepleri süratle yerine getirdik. Güvenlik Güçlerimizin, Mehmetçiğimizin ve milletimizin emrindeyiz. Sahip olduğumuz 185 tane aracımızla, tüm personelimizle milletimizin emrindeyiz.  Mehmetçiğimizin Zeytindalı Operasyonu’nu ne güzel şekilde yapabilmesi için bize düşen hizmetleri eksiksiz ve süratli bir şekilde yerine getirme gayretindeyiz. Bu vesileyle Zeytin Dalı Harekâtı kapsamında hayatını kaybeden şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine ve milletimize başsağlığı, gazilerimize Rabbimden acil şifa diliyorum. Harekat kapsamında Güvenlik Güçlerimizce bugüne kadar 712 terörist etkisiz hale getirildi. Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı. Milletimiz rahat olsun. Milletimizin dualarıyla bu operasyon son terörist etkisiz hale getirilinceye ve sınır güvenliğimiz sağlanıncaya kadar devam edecektir.

Antakya’mıza, Hatay’ımıza Gösterdikleri İlgiden Dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize Sonsuz Şükranlarımı Sunuyorum

AK Parti Antakya İlçe Kongresi’ne katılmak ve bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sn. Ahmet Arslan ilimize geldi. Sn. Bakanımızın Hatay’a yapılan hizmet ve yatırımlarla ilgili önemli açıklamaları oldu. Bu sebeple Sayın Bakanımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Antakya’mıza, Hatay’ımıza gösterdikleri ilgiden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum. Geçtiğimiz süreçte 3 tane baraj yapıldı. Büyük Karaçay Barajı tamamlanarak su tutmaya başladı. Şu an itibariyle %35 seviyesinde su tutmuş durumda. Ayrıca Reyhanlı Barajı, Arsuz İlçemizde Gönençay Barajı inşası devam ediyor. Tarımda %90’a yakın bir alanın sulanabilir şekilde olmasını sağlayacak. Ayrıca kapalı devre sistemle tarlalara su gidebilecek. Böylece hem su sarfiyatı önlenecek, hem topraklarımızın çoraklaşmasını önleyeceğiz. Başta Büyük Karaçay Barajımız olmak üzere Samandağ, Antakya ve Defne ilçemizin 50 sene ileriye yönelik tüm nüfus artışının ihtiyacını karşılayacak duruma gelmiş olacak. Ayrıca Hükümetimiz büyük bir havaalanı inşa etti. Birçok ilçemiz birbirine duble yollarla bağlandı. Bunun dışında büyük bir şehir hastanesi, dev bir spor stadı yapılıyor. Buna benzer birçok devlet yatırımları, okullar, yeni üniversiteler yapılıyor. Bakanlığımızca şu anda Hatay’da devam eden 11 Proje tane proje var. Bu projelerin yaklaşık maliyeti 1 Milyar TL civarında. Eski parayla 1 Katrilyon. Antakya-Yayladağı-Suriye hududu yolu - 46 km.lik mesafe - bedeli 129 Milyon TL. – Bu Yıl tamamlanmış olacak. Antakya-Reyhanlı ayrımı-Altınözü Yolu, Proje Bedeli 36 Milyon TL.- Sıcak asfalt çalışmaları devam ediyor. Bu sene bitmiş olacak. Antakya-Reyhanlı-Cilvegözü ayrımı yolu ve yine Kırıkhan-Reyhanlı- Cilvegözü sınırına kadar olan yolun sıcak asfaltlanması devam ediyor. – Proje Bedeli 186 Milyon TL – Önümüzdeki yıl tamamlanmış olacak. Antakya-Samandağ Yolu – Proje Bedeli 85 Milyon TL – Bu yıl bitecek. Topboğazı Kırıkhan Yolu – Proje Bedeli 32 Milyon TL – Sıcak Asfaltlama – Yine bu yıl bitecek. Kırıkhan-Hassa-İslahiye Bölünmüş Yol Projesi – Proje Bedeli 59 Milyon TL- Bu yıl bitecek. Kırıkhan-Reyhanlı Yolu – 33 km. Bölünmüş Yol - Proje Bedeli 65 Milyon TL -Önümüzdeki Yıl tamamlanmış olacak.

Kentsel Dönüşüm Projesi’nde Yapılan Güncellemeler

Kentsel Dönüşüm Projemizde %52 seviyesine ulaştık. Çevre ve Şehircilik Bakanımızın destekleriyle projemizde güncellemeler yaptık. Hem fiyat açısından hem de daire tipleri açısından birçok değişiklikler yaparak hak sahiplerimizin ihtiyaçlarına cevap verdik. Yeni yaptığımız düzenlemelerde şerefiyelerden dolayı vatandaşımızın binalarda 4’erli gruplar halinde istediği bölümü seçme hakkı geldi. Daha önce vatandaşımız 12 kattan herhangi bir katta oturma durumu varken şimdi en azından 4’erli olarak hem de farklı fiyat aralığında tercih imkanını arttırdık. Bir binada 10 seçim hakkı var, 7 binadan toplam 70 tane seçim hakkı sunmuş olduk. Başka bir değişiklik; küçük tip daire yapmak suretiyle ihtiyacı daha fazla olan vatandaşımıza yeni oluşturduğumuz 72 ve 83 m2 büyüklüğünde 1+1 daire seçeneği sunduk. Daha önce hakedişi az olan vatandaşlarımız da daire alabilecek duruma geldi. Vatandaşlarımız, yeni daire tiplerinden kendi arzularına göre seçim yapma imkanı oldu. Diğer bir değişiklik; alanda mülkü olan tüm vatandaşlarımıza daireye karşılık daire verecek bir konuma geldik. Ayrıca alandaki inşaat kalitesi 4c sınıfında olacak, yani deprem açısından son derece konforlu, emniyetli bir şekilde binalar inşa edilecek. Her apartmanda 10 kişilik çift asansör, yangın merdiveni, ısı ve ses yalıtımı, konfor seviyesi yüksek bir şekilde yapılacak. Yüksek kalitede binalar inşa edeceğiz. Ardından alanda bazı değişiklikler yapılması için talimat verdi ve bizler de değişiklikler ve güncellemeler yapmıştık. Bilgilendirme için de hak sahiplerimizle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Islak imzaları alıp süreci tamamlıyoruz. Ayrıca daha önce görüşmediğimiz vatandaşlarla görüşüp süreci devam ettiriyoruz. Kısa sürede %67 seviyesine gelerek kat karşılığı yapım ihalesi yaparak en fazla 3 yıllık zaman dilimi içerisinde inşaat süresini tamamlamayı planlıyoruz. Kentsel Dönüşüm projesine destek vererek halkımıza yüksek yaşam standartlarında güvenli, huzurlu, sosyal yaşam alanlarına sahip bir alanda yaşama imkanı sundukları için Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanımıza, Sayın Milletvekillerimize sonsuz şükranlarımı sunuyorum.”

Uzunçarşı Sokak Sağlıklaştırma, Restorasyon ve Renovasyon Projesi

Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Halkınız için Lazım Gelen Ne varsa Yapın’ talimatı kapsamında Cephe Sağlıklaştırma ve İyileştirme Projesi Hükümetin yatırım programına dahil edildi. 17 Kasım 2017’de proje ihalesi yapıldı, bir yandan da inşa süresi başladı. Proje kapsamında Uzunçarşı Caddesi, Meydan Caddesi, Kemiklihan Caddesi, Çıkrıkçılar Çarşısı, Hasırcılar Çarşısı, Kunduracı Çarşısı, Terziler Çarşısı, Tüccar Çarşısı, Dokumacılar Çarşısı, Kılcılar Çarşısı, Eski Demirci Çarşısı, 1. Karakol Sokak, Karakol Sokak, Meydan Sokak, Tabakhane Sokak, Oduncupazarı Sokak, Abacılar Çarşısı olmak üzere 597 yapı mevcut. Toplam 2 Cadde ve 15 Sokak ve Kuyumcular Çarşısı olmak üzere restorasyon çalışması gerçekleştirilecek. Uzunçarşı’nın bir bölümünde projenin örneği olan bu uygulama ile ön cephe ve çatı çalışmaları yapılarak vatandaşlarımıza sunulacak. Antakya’mızın tarihi dokusuna uygun ince taş ve en kaliteli ahşaplar kullanılacak. Hareketli çatı örtü sistemi ile yazın ve kışın hem esnafımıza hem de vatandaşlarımıza rahat bir alışveriş imkanı sunulacak. Antakya Belediyesi ve Kültür ve Turizm Bakanlığı müşterek olarak bu projenin mihmandarlığını yapıyor. Değerli Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımız ve Hükümetimizin sonsuz destekleriyle hükümetin yatırım programına alındı. Proje ihalesi için yaklaşık 1 Milyon TL ücret hazır, uygulama konusunda da çalışmalar devam ediyor. Bir yandan da yapım ihalesi devam ediyor. 30 milyon TL ödenek Hükümetimiz tarafından ayrıldı. Halkımıza bu hizmeti sunma imkanı sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize, Sayın Kültür ve Turizm Bakan Yardımcımıza, Sayın Milletvekillerimize ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Vatandaşlarımızın Can ve Mal Güvenliği İçin Asansör Denetimlerini Sürdürüyoruz

Antakya Belediyesi olarak vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için çalışıyoruz. Ülkemizde birçok asansör kazası gerçekleşiyor. Hükümetimizin vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için belediyeler görevlendirdi. Biz de Antakya Belediyesi ailesi olarak sınırlarımız dâhilinde bulunan asansörlerde kanuni zorunluluk gereği yılda bir kez yapılması gereken kontrollerin, imzalanan protokol çerçevesinde yetkilendirilen A tipi muayene sertifikası sahibi Eskon firması ile protokol imzaladık. Antakya Belediyesi olarak herhangi bir ücret almıyoruz. Antakya Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri eşliğinde gerçekleştirilen hizmet kapsamında 2017 yılı içerisinde 1991 asansörde denetim gerçekleştirdik. Bugüne kadar Antakya’da mevcut bulunan 1844 asansörün 354’üne yeşil etiket, 773’üne mavi etiket, 14’üne sarı etiket, 703’üne kırmızı etiket tespit ve uygulaması yapıldı. Yasal bir zorunluluk olan Asansör bakımlarının düzenli olarak yaptırılması konusunda bina yetkililerinin ya da kat maliklerinin gerekli hassasiyeti göstermeleri gerekmektedir. Verilen yasal süreleri içerisinde onarılmayan asansörler için Antakya Belediyesi olarak para cezası kesme yetkimiz yoktur ancak belirtilen süre dâhilinde onarılmayan asansörleri hizmetten men etmekle sorumluyuz.

Evde Temizlik ve Evde Bakım Hizmeti

65 yaş ve üstü vatandaşlarımız için hizmete sunduğumuz Evde Temizlik ve Evde Bakım Hizmetimizle; değerli büyüklerimizin evlerini temizliyor, amcalarımızı tıraş ediyor, Evde varsa kirli çamaşırları alarak bu proje için özel olarak hazırlanmış çamaşırhanemizde yıkıyor, sökükleri, yırtıkları terzilerimiz tarafından tamir ediyor, ütülüyor ve özel kurye ile adrese teslim gönderiyoruz. Şu ana kadar 2191 büyüğümüze 15.369 defa hizmet verdik. Antakya Belediyesi olarak örnek bir proje olan evde temizlik ve evde bakım projemiz ile büyüklerimize hizmet veriyor olmaktan mutluluk ve gurur duyuyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın büyüklerin duasını alacak hayırlı işler yapın talimatı çerçevesinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu hizmeti yapmamızda bizlere destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Hükümetimize şükranlarımı sunuyorum.”

 

Yayın Tarihi : 01 Şubat, 2018