today19.01.2019 Cumartesi
BAŞKAN KİMYECİ: “HATSU’NUN ANTAKYA’DAKİ DÜZENSİZ KAZILARI NE ZAMAN SON BULACAK?

      Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatsu Olağan Genel Kurulu’nda Konuştu

BAŞKAN KİMYECİ: “HATSU’NUN ANTAKYA’DAKİ DÜZENSİZ KAZILARI

NE ZAMAN SON BULACAK?

HATSU, Antakya Belediyesi’nin 11 Milyon TL Alacağını Neden Ödemiyor?

 

          Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, Hatsu Olağan Genel Kurulu’na katılarak HATSU’nun düzensiz, plansız kazıları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

          Başkan Kimyeci, konuşmasında şu sözlere yer verdi; “Antakya Belediyesi olarak biz üzerimize düşen görevleri eksiksiz olarak yapıyoruz. Geçtiğimiz süreçte 600 sokakta HATSU kazı yaptı. Bu 600 sokağın 400’ünde ana hatlarıyla ilgili çalışma yaptı ancak abonesini yapmadı. Bu 400 sokağın bir kez daha kazılması söz konusu. 600 sokağın yapımında tam 10 milyon 958 bin 640 lira 95 kuruş yuvarlarsak 11 Milyon lira HATSU, AYKOME kapsamında bu kazının bedelini yatırması gerekiyor. Ancak şu ana kadar AYKOME’ye HATSU Antakya ilçesinde yapılan bu kazılara ilişkin parayı yatırmadığı için Antakya Belediyesi olarak 11 Milyon Antakya halkının kesesinden çıktı. Yani kanun bize bu konunun yapılmasını emrediyor ama bir başka emri de HATSU kapsamında bu parayı AYKOME’ye yatırmasını ordan da ilçe belediyelerine bu paraların gelmesi gerekiyor. Nasıl ki diğer yatırımcı kuruluşlar, kazı bedelini AYKOME kapsamında Büyükşehir’in aldığı yasa ve metraja göre birim fiyatlarla yatırıyorsa, oradan da ilçe belediyelerine geliyorsa biz yapılan hizmetlere ilişkin parayı ilçe belediyelerine verilmesini talep ediyoruz.

         Dolayısıyla bu konuda mademki para vermiyorsunuz o zaman kendi kazdığınızı kendiniz tamir edin. Sizin bozduğunuz yolların sıkıntısını neden biz çekelim. Her kurumun kendi üzerine düşen görevleri eksiksiz yapması gerekiyor. Hatay genelinde Antakya’mızda bütün içme suyu şebekeleri yenilenmesi söz konusu. Bu konuyla alakalı ya bu kazılan yerlerin kendi görev alanımızda olan sokaklarla ilgili bedelini ödeyip, bedelini ödemiyorsa kendi kazdığınız yerin tamirini kendiniz yapın, bize para ödemeyin. Biz bu işin bir önce çözümünü talep ediyoruz.

           Bizim sıkıntımız hem işlerin düzenli yapılmaması hem de kazının HATSU tarafından yapılmasının ardından vermesi gereken tamir ücretinin ilçe belediyelerine verilmemesi. Bu konunun sistemli bir şekilde karara bağlanması gerekiyor.”

Yayın Tarihi : 09 Mayıs, 2018