today25.05.2019 Cumartesi
“HZ.MEVLANA SEVGİNİN, BARIŞIN VE HOŞGÖRÜNÜN SEMBOLÜDÜR”

“HZ.MEVLANA SEVGİNİN, BARIŞIN VE HOŞGÖRÜNÜN SEMBOLÜDÜR”

 

Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, 2 - 9 Aralık ‘Mevlana Haftası’ nedeniyle mesaj yayınladı. Belediye Başkanı Kimyeci mesajında ‘Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolü’ olduğunu vurguladı. Kimyeci Mevlana Haftası münasebetiyle yayınladığı mesajında şöyle dedi;

”İnsan düşüncesine yepyeni bir mesaj veren ve İslam düşünürlerinin fikir sistemlerini, inanç akidelerini ruh, akıl ve sevgi üçgeni içinde sunan, insanlığa ahlak, din, ilim ve akıl yolunda heyecan katarak yeni ufuklar açan, müstesna yüce bir varlık, Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin insan düşüncesine verdiği en büyük mesaj Aşk, Sevgi ve Birliktir. Gönüller sultanı Hz. Mevlana'nın yoluna gönül koyan herkes kemale, sevgiye, insanlığa, bilgeliğe, hoşgörü ve yüksek ahlaka ulaşmaktadır. Mevlana aziz ve yüce bir üstad'dır. Her dinden, her renkten insanı kucaklayan Hz. Mevlana sevginin, barışın, kardeşliğin, hoşgörünün sembolüdür. Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol düsturuyla insanlığı dürüstlüğe doğruluğa çağıran Hz. Mevlana, sevgi ve dürüstlük hayat felsefesiyle bütün dünyayı ışığıyla aydınlatmaya devam etmektedir. O'nun hayatı ve şiirleri ile verdiği mesajların bilhassa gençler başta olmak üzere insanlarımıza anlatılmasının ve aktarılmasının faydalı olacağı düşüncesindeyim.

Bu duygu ve düşüncülerle Mevlana hazretlerini anma haftasında Sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan ve bunu tüm insanlığa yaymaya çalışan, önemli değerimiz Hz. Mevlana'yı sevgi ve rahmetle anıyorum. Mevlana´nın 745. Vuslat yıldönümünün, memleket ve millet olarak birlik, beraberlik, kardeşlik ve dünya barışının tesisine vesile olmasını temenni ediyorum.”

Yayın Tarihi : 04 Aralık, 2018