today06.06.2020 Cumartesi
BAŞKAN YILMAZ’DAN HİCRİ YILBAŞI VE MUHARREM AYI KUTLAMA MESAJI

 

Antakya Belediye Başkanı Başkanı İzzettin Yılmaz, Hicri Yılbaşının 1441.yıldönümü dolayısıyla tüm İslam âleminin Hicri Yılbaşını ve Muharrem Ayını kutladı.
            Hicretin önemine dikkat çeken Başkan Yılmaz, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;    “31 Ağustos Cumartesi 1 Muharrem 1441. hicri yılıdır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (S.A.V.)  Mekke’den Medine’ye hicreti esas alınarak Hz. Ömer döneminde hicri takvim uygulaması başlamış ve muharrem ayının özelliklerinden dolayı muharrem ayı hicri birinci ay olarak kabul edilmiştir.
            İnsanlığa barış, huzur ve mutluluk sunmak üzere gönderilmiş olan yüce dinimiz İslam’ı tebliğle görevlendirilen sevgili peygamberimiz ve O’na inananlar Mekke’de zulme, haksızlığa, hakarete, baskıya ve işkenceye maruz kalmışlardı. Vahye dayalı bir ümmet bilinci oluşturabilmek amacıyla Mekke’deki Müslümanlar tüm zorluk ve baskılara rağmen zihinlerde ve kalplerde gerçek manada hicreti oluşturduktan sonra Habeşistan’a, Taif’e ve ardından da Medine’ ye hicret etmişlerdir. Bu sene 31 Ağustos Cumartesi günü Muharrem ayının birinci günü olup, Peygamberimizin Medine’ye hicretinin 1441’inci yıldönümüdür. İslam tarihinde ve Peygamberimiz (sav)’in hayatındaki en önemli olaylardan biri hiç şüphesiz hicret olayıdır.

           Asrın getirdiği sıkıntı ve problemlerle kararan kalplerimizi, hicretle başlayan ve yeşeren insani ve İslami değerlerle yeniden ihya edelim. Peygamberimiz (S.A.V.)’in ‘Hakiki hicret kötülükleri terk etmektir’ hadisini hatırlayarak gerçek hicretin; tüm haramlardan uzaklaşarak sevgi ve ibadetle bütünleşen samimi ve şuurlu bir kullukta olduğunu unutmayalım. Bu vesileyle hicri yılbaşının ve Muharrem ayının başta değerli hemşehrilerim olmak üzere, bütün İslam âlemine ilahi huzur, sağlık ve bereket getirmesini diliyorum.”

Yayın Tarihi : 02 Eylül, 2019