today06.06.2020 Cumartesi
ANTAKYA BELEDİYE BAŞKANI İZZETTİN YILMAZ’DAN MUHARREM AYI VE AŞURE GÜNÜ MESAJI

 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Muharrem ayı ve Aşure günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.

        Başkan Yılmaz yayınladığı mesajında şu sözlere yer verdi; “Yüce Kitabımız Kur'an-ı Kerim’de kıymet verilen dört aydan birisi olan ve Peygamber Efendimiz (S.A.V)’in “Şehrullahi’l-Muharrem” yani “Allah'ın ayı” olarak ifade buyurduğu Muharrem, İlâhî bereket, feyz ve keremin bollaştığı bir aydır.

        Ayrıca tarih boyunca peygamberlerle ilgili birçok kurtuluş mucizelerinin yaşanmasına sebep oluşundan dolayı Muharrem ayı, diğer dinlerde de kutsal ay olarak kabul edilmektedir. Muharrem ayı, tarih boyunca insanlık için dönüm noktaları sayılabilecek önemli olayların yer aldığı bir aydır.     

        Muharrem ayı içerisinde müstesna günlerden biri olan aşure gününü de barındırır. Aşure, muharrem ayının onuncu günüdür. Aşure günü, insanlık ve İslam tarihi açısından önem taşıyan önemli olaylar meydana gelmiştir.

       Aşure günü, birlik, beraberlik ve bereketin timsali olan ve içerisinde birçok manayı taşıyan önemli bir gündür. Muharrem ayı ve aşure günü dini, sosyal ve tarihi önemi haiz olaylara sahne olmuştur.

        Muharrem ayının ve Aşure gününün birlik, beraberlik, barış ve kardeşliğe vesile olmasını diler, Cenabı Allah’tan bu kutlu zaman dilimini en verimli şekilde değerlendirmeyi nasip etmesini niyaz ediyorum.”

Yayın Tarihi : 09 Eylül, 2019