today06.06.2020 Cumartesi
ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN TÜRKÇE TABELA HASSASİYETİ’NE DESTEK

ANTAKYA BELEDİYESİ’NDEN TÜRKÇE TABELA HASSASİYETİ’NE DESTEK

 

            Antakya Belediyesi Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekipleri Türkçe Tabela kullanımına gösterilen hassasiyet kapsamında işyeri tabelalarında denetim gerçekleştiriyor.

            Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; İçişleri Bakanlığı'nın ülke genelinde Arapça tabelalı iş yerlerinin Türkçeye çevrilmesi yönünde başlattığı çalışmalara destek vermek amacıyla Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince ilçe genelinde faaliyet gösteren Suriye uyruklu vatandaşların iş yerlerine denetimlere hız verildiği belirtildi. Son yıllarda şehir genelinde Suriye uyruklu vatandaşlar tarafından açılan iş yerlerinin büyük bir kısmının tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları yabancı harf ve kelimelerle yazıldığı ifade edildi. Mevcut durumun hem görüntü kirliliğine neden olduğu hem de yürürlükte bulunan Türk Harflerinin Kabul ve Tatbiki Hakkında Kanun ile İktisadi İşletmelerde Mecburi Türkçe Kullanılması Hakkında Kanun hükümlerine ve ayrıca Türk Standartları Enstitüsü tarafından yayınlanan Kurum ve Kuruluşlarda Kullanılan Tabelalar için Kurallar standardına aykırılık teşkil ettiği vurgulandı.

         Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ekiplerince ilçe genelinde yapılan denetimlerde Arapça yazılı tabela veya broşür kullanan iş yerlerinin tabelaları söktürülerek ruhsata aykırı uygulama nedeniyle cezai işlemler devam ediyor.

Yayın Tarihi : 02 Ekim, 2019