today02.07.2020 Perşembe
BAŞKAN YILMAZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI

BAŞKAN YILMAZ DÜNYA ÇEVRE GÜNÜNÜ KUTLADI

 

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz 5 Haziran Dünya Çevre Günü münasebeti ile bir mesaj yayınladı.

Ülkemizde ve dünyada insanlarda çevre bilincinin oluşturulabilmesi ve çevreye duyarlı bir nesil yetiştirilebilmesi için gerçekleştirilen çeşitli etkinliklerle kutlanan ‘Dünya Çevre Günü’, tüm insanlığın geleceğini yakından ilgilendiren çevre konusunda büyük önem arz etmektedir. İçerisinde yaşadığımız doğa, özellikle son yüzyılda yaşanan hızlı sanayileşme, teknolojik gelişmeler ve doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi gibi nedenlerle büyük zarar görmüştür. Buna bağlı olarak da tüm dünya küresel ısınma, kuraklık ve biyolojik çeşitliliğin azalması gibi ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştır. Küresel çapta yapılan yanlışlıklarla ortaya çıkan bu sorunla mücadelede yine küresel çapta ciddi bir çalışma yapılması ile önlem alınabilecektir. Fakat dünyanın gelişmiş birçok ülkesinin ekonomik kaygılarla bu mücadeleye uygulama boyutunda katkı sağlamadığını üzülerek müşahede ediyoruz. Ancak unutulmamalıdır ki, sağlıklı çevre ve sağlıklı toplum olmadıktan sonra ekonomik zenginliğin hiçbir önemi olmayacak, dünyada üzerinde bulunan hiçbir zenginlik de, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da asla bir nefes sıhhatten daha önemli bir yere sahip olmayacaktır. Bu sebeple, en azından bu cennet vatanın evlatları olan bizler, temiz çevrenin bize atalarımızdan miras olarak kalmış olmasından ziyade, bizim gelecek nesillere emanetimiz olması gerektiğinin bilincinde olmalı, bu manada gereken her türlü hassasiyeti göstermeliyiz.

Bizler Antakya’mızın doğal yaşam kaynaklarını, çevre düzen ve temizliğini sağlamak, şehrimizi gelecek nesillere bugünden daha iyi bir halde emanet edebilmek adına çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Belediye olarak önceliğimiz “Temiz Çevre, Temiz Toplum” düsturu ile halkımızın refah ve mutluluğunu sağlayacak tertemiz bir şehir ortamı sunmak, bu anlamda ekiplerimiz gece gündüz demeden çalışmaları sürdürmektedir. Vatandaşlarımızdan da ricamız ekiplerimizin gece gündüz demeden temizlediği cadde, sokak, park ve yeşil alanlarımızın temizliğinin korunmasında yardımcı olmaları, çöp çıkartma saatlerine uyum sağlamaları, çöplerini ağzı kapalı poşetler içerisinde konteynerlerin içerisine bırakmaları ve tabiki özellikle de çocuklarımızın oyun alanlarında kirlilik yaratacak unsurlara sebebiyet vermemeleridir.  

Bu duygu ve düşüncelerle, tüm vatandaşlarımızın ‘Dünya Çevre Günü'nü kutluyor, sağlıklı bir gelecek, temiz bir çevre ve mutlu günler diliyorum."

 

Yayın Tarihi : 05 Haziran, 2019