today23.07.2019 Salı
YENİ İŞ YERİ AÇACAK ESNAFA ÖNEMLİ DUYURU

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek himayelerine aldıkları bir kampanyayla  2017 yılı “Dilimiz Kimliğimizdir” başlığı ile “Türk Dili Yılı” olarak ilan edilmiştir.

Bu bağlamda; günlük yaşamda dilimize girerek yozlaşmaya neden olan yabancı kelime ve sözcüklerin engellenmesine katkıda bulunmak ve ilçemiz genelinde toplumsal ve ticari hayatın daha huzurlu ve sağlıklı bir ortamda devamının sağlanması amacıyla Antakya Belediye Meclisi tarafından  03.07.2017 tarih ve 67 sayılı karar  yürürlüğe girmiştir.

Yürülüğe giren karar ile Antakya Belediyesi İlan ve Reklam Uygulama Yönetmeliğinin üçüncü kısmındaki “İzin Mercii ve Denetim Yetkisi” başlıklı 38. Maddesine ek yapılarak “Her türlü ilan, reklam ve tanıtım amacıyla konulan pano, tanıtıcı levha, tabela, afiş ve benzerleri ile diğer uygulamalarda uluslararası markalar ve tescil edilmiş isim ve ünvanlar haricinde Türk dilinin ve Türkçe sözcüklerin kullanılması zorunludur. Türkçe isimler ve Türk alfabesindeki 29 harf içinde yer almayan harfler ile Türk dilinin temel kurallarına aykırı yabancı kaynaklı sözcükler kullanılamaz. Aksine hareket edenler hakkında yönetmeliğin ve ilgili yasaların cezai hükümleri tatbik edilir. Bu hükme aykırı tabela, ilan vb. kullanan işyerlerine İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatı verilmez

Yayın Tarihi : 28 Temmuz, 2017