today29.02.2024 Perşembe
Harbiye

 

M.Ö. 195 yılında Dünyada olimpiyat niteliğindeki ilk festivalin yapıldığı ve Hatay’ın çağlayanlar bölgesi olan Harbiye, 8 km’lik bir yolla Antakya’ya bağlanır. Şelaleleri ve temiz havası ile ünlü olup, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir mesire yeridir. Platonun güneyinden fışkıran kaynaklar, şelaleler meydana getirdikten sonra Asi nehrine karışırlar. Heykelcilik ve turistik eşya yönünden önemli bir beldedir. Yörede defne sabunu üretimi ve ipekçilik yaygındır. 

Harbiye’de yapılan arkeolojik araştırmalardan ve  elde edilen buluntulardan, bu bölgenin M.Ö. 4500-3000 tarihlerinden itibaren yerleşim yeri olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.

  

Roma çağında İlk önce İmparator Pompeius imara başlamış daha sonra diğer imparatorlar tarafından hamamlar, büyük villalar inşa edilmiştir.

  

Antik çağda bütün Yakındoğu’da Apollon adına düzenlenen yarışlar ve oyunlarla ün kazanan bu yer, 1268’de Memlukluların  eline geçtikten sonra bir daha eski parlak dönemine erişememiştir.

 

Irmak Tanrısının kızı olan Daphne, bir “Su Perisi”; Apollon  ise “Işık Tanrısı”dır. Altından bir lir çalar. Hastalıkları iyileştirme sanatını insanlara o öğretmiştir.

  

Mitolojiye göre Daphne kırlarda gezinirken Apollon ile karşılaşır. Apollon ona aşık olur ve onu izlemeye başlar. Daphne kaçamaz, Toprak Tanrıçaya “Beni sakla kurtar”  diye yalvarır.

 

Yakalandığı anda bir defne ağacına dönüşür, şimdiki Harbiye Çağlayanlarının bulunduğu yerde toprağa kök salar. Vücudunu kabuklar kaplar, saçları yapraklara, kolları dallara dönüşür. O an Apollon ağaca sarılır ve ağlayarak;

  

-“ Daphne! Bundan sonra sen Apollon’un hiç solmayan kutsal ağacı olacaksın. Değerli kahramanlar, zafere ulaşanlar, hep senin dökülmeyen yapraklarından ördükleri çelenklerle alınlarını süsleyecekler.”

 

Bu tatlı sözler üzerine Daphne, dallarını eğerek Apollon’u selamlar ve sessizce ağlar. Bugün hala coşkulu bir şekilde akan Harbiye Şelalelerinin Daphne’nin gözyaşları olduğuna inanılır.

 

Harbiyedeki lokantalar ve tesislerde dünyanın en güzel mezelerini tadabilir, künefenin gerçek tadını burada çıkarabilirsiniz.

Yayın Tarihi : 23 Ekim, 2014